16.9 SD ryhmä ja Valtuustokokous Klo 16- 17 ja 17.30. – 19.15
SD ryhmä Klo 16- 17
Ryhmäkokouksessa linjausta tulevaan. Kuulumiset valtuustoryhmän puheenjohtajilta. Muut viesti maakunnasta.
–	Ruokolahden keskustan linjaus ”Imatran on oltava eksoten täysjäsen” ehtona kuntaliitokselle, hiukan ihmetyttää.
–	Imatran talousarvio on kohdallaan ja hallittavissa ainoastaan omin keinoin.
–	Ulkopuolisten lausunnot Imatran taloustilanteesta ovat oletuksia ei tietoja.
–	Oletan Imatran poliitikkojen tietävät taloustilanteen faktat… mikäli ko. faktat ei olisi kohdalla niin hermostuneisuus näkyisi yleisessä keskustelussa yli puoluerajojen..
–	mm. Yhtiöittämismenettelyssä ja kiinteistöjen yliarvostus on ”pulsiittia” ,  pelaamista kiinteistötaseella tai näihin liittyvillä kaupoilla on ”vihollisen puhetta”
–	”Kahden kaupungin” mallilla mennään ja Eksoten talousvajeen paikkaus rasittaa Lrantaa.  Omien laskelmien mukaan jopa hyvinkin paljon jopa 1,5 % verran veroäyrissä ja se on paljon.
–	Imatra haluaa säilyttää perusterveydenhuollon järjestämisvastuun, hallinnan omissa ”näpeissä” ja etp ei tule samaan avointa ”shekkiä” hoitojen hallintaan.
–	Terveyden ja toimintakyvyn lautakunnalta Mansikkalalle ja Honkaharjulle selkeä toteutussuunnitelma. Jonkun on nyt otettava ohjakset käsiin näissä halutuissa muutoksissa … jotkut puolueet ostavat nyt ”kunnallispolitiikanaikaa”, jotta peli kääntyisi virkahenkilöiden esitykseen mukaiseksi eli Imatran terveydenhuolto kokonaisuudessaan Eksoteen. Lautakunnalta halutaan ripeitä liikkeitä ja haluttuun suuntaan.
17.30 – 19.00 itse  Valtuustoistuntoon…
Alku meni uuden ”nappulatekniikan”, värittömien ja värillisten, oikean ja vasemman, ”on / off  treenaamiseksi” … Loppu hyvin kaikki hyvin.
Itse kokous eteni rivakkaa tahtia. Kaikilla oli puhe oikeus ja velvollisuutta käytettiin eniten kohdassa:
4§ ”Imatran ilmasto-ohjelman vuosiraportti 2012” toistakymmentä puheenvuoroa
–	TELA:n edustajana, oma puheen vuoro liittyi korjausinvestointi / saneerausinvestointi budjetointiin nyt ja tulevaisuudessa
–	toki ymmärrän realiteetit, uutta tonttia täytyisi tehdä mutta ”valurautaputkiston” ei voi antaa vuotaa ..
–	Yleisesti.. taitajia vähän ja ”johan minä sanoin puhuja” enemmän. Ammattilaiset kyllä tietävät tilanteen ja kysymys onkin aivan muusta.On aivan älytöntä pumpata vettä vesiverkoston huonolla hyötysuhteella.
–	Suunnittelu ja toteutus seuraaville 4 -7 kesälle, rahaa on olemassa, tekemistä, tekemistä tarvitaan.. Positiivista, no pysyyhän vesi kirkkaana hyvällä ”salpausselkäharjun hiekkasuodin tekniikalla”
Keskustelua syntyi myös , hankintatoimen toimivuus /raportointi kun olemme tässä tuottaja tilaaja tai sopimusohjausmallissa.
Samoin matkailun ja hyvinvoinninkehittäminen keskustelutti valtuustoa.
Erilainen ja mukava 1½ tuntinen..
